Odborná příprava požárních hlídek

Preventivní požární hlídka

Úkolem preventivní požární hlídky je dohlížet na dodržování předpisů o požární ochraně a v případě vzniku požáru provést nutná opatření k záchraně ohrožených osob, přivolat jednotku požární ochrany a zúčastnit se likvidace požáru.

Zřízení preventivní požární hlídky

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby zřizují preventivní požární hlídky:

  • v prostorách s nejméně třemi zaměstnanci, ve kterých provozují činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím,
  • v případech, kdy tak stanoví nařízení kraje nebo obecně závazná vyhláška obce (např. při akcích, kterých se zúčastňuje větší počet osob). V tomto případě mohou krajský úřad nebo obec svými právními předpisy upravit povinnost zřídit preventivní požární hlídku. Tato povinnost bude platit pouze na území kraje nebo obce.

Počet členů preventivní požární hlídky není legislativně určen, organizace jej určuje sama podle svých specifických podmínek. Tuto skutečnost zapracuje do dokumentace požární ochrany. Při určování počtu členů je nutné vzít do úvahy charakter a dispozici pracovišť a prováděných činností. Důležité je také to, zda se jedná o veřejnosti přístupné prostory.

Preventivní požární hlídka se ustanovuje trvale nebo může být ustanovena jednorázově, např. pro činnost prováděnou na přechodném pracovišti. V případě dodavatelsky prováděných činností se zvýšeným nebo vysokým požárním nebezpečím zabezpečuje stanovení a dodržování podmínek požární bezpečnosti organizace, která tyto činnosti vykonává, není-li smlouvou stanoveno jinak. To znamená i zřízení preventivní požární hlídky a zpracování pokynů pro její činnost.

Rozsah odborné přípravy

Provádí se před zahájením činností se zvýšeným nebo s vysokým požárním nebezpečím. V případě opakování těchto činností se musí provádět znovu každý rok.

Skládá se z teoretické a praktické části. V teoretické části se pracovník seznamuje s požárním nebezpečím provozované činnosti, vyhlášením poplachu, přivoláním jednotky požární ochrany a součinnosti při zdolávání požáru.

Praktická část je zaměřena na seznámení s rozmístěním a použitím hasicích přístrojů a požárně bezpečnostních zařízení, evakuaci osob, zvířat a materiálu.